Eija Tähkäpään taidenäyttely Nautelankosken museossa
20.06.2026 klo 11:00 – 09.08.2026 klo 17:00
Kaikille avoin.
Vapaa pääsy.
Nautelankosken museon auditoriossa on nähtävillä lietolaissyntyisen taitelija Eija Tähkäpään näyttely Omasta päästä. Näyttelyn maalaukset on tehty perinteiselle pellavakangaspohjalle, johon on liimattu ohutta batiikkivärjättyä paperia. Tähkäpää on tutkinut batiikkikuvioita, löytänyt aiheen niistä ja jatkanut maalaamalla akryyliväreillä. Maalauksissa on käytetty erilaisia papereita, esimerkiksi Koruompelijan tytär on tehty vanhalle kirjontamallipaperille.
Töissä ei ole käytetty malleja, vaan Tähkäpää on lisäillyt asioita omasta päästään, muistoistaan ja mielikuvistaan seikkaillen värien ja kuvioiden maailmassa. Iso mies on Tähkäpään isä. Maalaus pohjautuu Tähkäpään kolmivuotiaana tekemään piirrokseen isästään, hetkeen, jolloin tuleva taiteilija oivalsi, että voi käyttää piirtäessä enemmän kuin yhtä väriä ja piirtää muutakin kuin tikku-ukkoja. Myös kolmiulotteiset Terve metsä -työt liittyvät isään: Tähkäpään isä oli metallialalla ja maalausten pohjana on käytetty nahkaisia hitsaushanskoja. Iitu, jonka tapaamme näyttelyssä puutarhassaan kukkien keskellä, on taiteilijan entinen naapuri.
Taitelija kertoo näyttelystään näin:
”Näiden maalausten tekeminen oli hauska seikkailu. Katsominen on sitä myös. Löydän kuvista asioita, joita en ole tietääkseni niihin laittanut. Toivon, että yleisö saa samantapaisia kokemuksia tässä näyttelyssä.”
Näyttely on avoinna päivittäin klo 11–17.
Lisätietoja näyttelystä:
Liedon museo
puh. 050 593 1692
info@liedonmuseo.fi
www.liedonmuseo.fi.