Liedon K-Market Loukinaisten pihassa (Nenämäentie 3, Lieto) sijaitsevan LSJH-ekopisteen puristin on viety huollettavaksi 10.6. ja huolto kestää odotettua pidempään. LSJH toimittaa ekopisteelle perjantaina 12.6. neljä väliaikaista keräysastiaa muovi- ja kartonkipakkauksille.

Väliaikaisten astioiden kapasiteetti on pieni ekopisteen käyttöön nähden, joten LSJH suosittelee asukkaita käyttämään mahdollisuuksien mukaan myös muita lähellä olevia ekopisteitä kuten osoitteessa Tammitie 22 sijaitsevaa LSJH-ekopistettä tai osoitteessa Hanhenkaari 3 sijaitsevaa Rinki-ekopistettä.

Puristin pyritään saamaan uudestaan käyttöön mahdollisimman pikaisesti. Lounais-Suomen Jätehuolto pahoittelee häiriötä.

Kaikki LSJH- ja Rinki-ekopisteet sekä tiedon siitä, mitä jätteitä ekopisteille voi viedä, löydät osoitteesta www.kierratys.info.

Tiedotteeseen päivitetty tieto huollon kestosta 11.6.2026 klo 17.00.